Pomniki z żubrem w Europie

Żubr na pomnikach w Niemczech

Berlin

Fritz Schaper Altgermanische WisentjagdStarogermańskie polowanie na żubra - Fritz Schaper (fot.Daderot, Wikimedia Commons)

Pomnik z brązu powstały w 1904 roku. Znajduje się w berlińskim parku Tiergarten. Jest jednym z kilku pomników, stojących w parku, przedstawiających sceny myśliwskie. Autorem pomnika jest Fritz Schaper.

 Hanower

Żubr - August Waterbeck (fot.ChristianSchd [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Pomnik z brązu powstały w 1935 roku. Stoi przed wejściem do ogrodu zoologicznego w Hanowerze. Autorem pomnika jest August Waterbeck.

Brema

Ernst Gorsemann Wisent BremenŻubr - Ernst Gorsemann (fot. Mkoppel (eigene Arbeit, Chronik Horn-Lehe) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)

Pomnik żubra wykonany ze stopu miedzi i brązu, powstał w 1935 roku. W 1937 roku prezentowany w pawilonie niemieckim na Światowej Wystawie w Paryżu, gdzie zdobył złoty medal. Od 1940 roku znajduje się w Ogrodzie Botanicznym w Bremen.

Kilonia

Augus Gaul Wisent Kiel
August Gaul Wisent Kiel
Żubry - August Gaul (fot. Marion Y. Engmann / NetLektorin, flickr)

Dwa identyczne pomniki żubra wykonane z wapienia muszlowego w latach 1910 -1913. Umieszczone są z dwóch stron wejścia do galerii sztuki w Kilonii. Autorem pomników jest August Gaul.

Rendsburg

Pomnik żubr Rendsburg Georg HartjeŻubr - Georg Hartje (fot. Frank Vincentz CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)

Pomnik-rzeźba żubra wykonany z brązu w 1962 roku. Autorem jest Georg Hartje.

Żubr na pomnikach w Holandii

Pomnik zubra Holandii Wisent Wladimir de VriesŻubr - Wladimir de Vries (fot. Wutsje CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)

Granitowy pomnik żubra wykonany w 1975 roku przez holenderskiego rzeźbiarza Wladimira de Vries. Znajduje się w mieście Groningen w Holandii.

Żubr na pomnikach w Rosji

Kaliningrad

Kaliningrad Walczace żubry August Gaul Walczące żubry August Gaul  (fot. Valeriya Munteanu [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons)

Pomnik z brązu wykonany w 1911 roku przez Augusta Gaula.

Żubr na pomnikach w Białorusi

Kamieniec

Pomnik żubra na Białorusi KamieniecPomnik żubra i Włodzimierza Wasylewicza  (fot. ???????? [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons)

Pomnik założyciela grodu księcia włodzimierskiego Włodzimierza Wasylewicza stojącego obok żubra. Pomnik autorstwa Aleksandera Liszczika powstał w 1988 roku.

Mińsk

Statua żubr Białoruś MińskStalowa statua żubra w okolicach Mińska  (fot. By Horakvlado [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Statua żubra przy drodze do Mińska powstała w 2003 roku. Ma 20 metrów wysokości, 26 metrów szerokości i waży 80 ton.

Żubr na pomnikach w Rumunii

Kimpulung Mołdawski

Ion Jalea Dragos Voda si ZimbrulDragoş Vodă şi Zimbrul - Ion Jalea (fot.Cezar Suceveanu, CC 3.0, Wikimedia Commons)

Pomnik pierwszego wojewody mołdawskiego Dragosza walczacego z żubrem. Pomnik wykonany został przez Iona Jalea w 1978 roku.

Żubr na pomnikach w Szwecji

Avesta

Lars Andersson Visenten AvestaVisenten - Lars Andersson (fot.Peter Abramsson, flickr)

Stalowy pomnik żubra wykonany w 1976 roku przez Larsa Anderssona.