Pomniki z żubrem w Polsce

Pszczyna

Pszczyna Pomnik głowy żubra Krakowczyk.jpg

Pomnik głowy żubra Krakowczyk
Pomnik głowy żubra Krakowczyk
 
Pomnik głowy żubra Krakowczyk
Pomnik głowy żubra Krakowczyk
 
Kamienny pomnik głowy żubra w Pszczynie autorstwa Joachima Krakowczyka. Powstał pod koniec lat siedemdziesiątych na zlecenie Urzędu Miasta w Pszczynie. Głowa żubra zwrócona jest w trzy strony, aby pomnik był dobrze widoczny z każdego miejsca. Taki układ pomnika nawiązuje również do figurki Światowida oraz trójkątnego kształtu placu na którym stanął.

Spała

Spała Pomnik żubra
 
Spała Pomnik żubra
 
Spała Pomnik żubra
 
W Spale mieściła się letnia rezydencja carów oraz międzywojennych prezydentów Polski. Dawnymi czasy, w okolicznych lasach, odbywały się polowania, w których uczestniczyło wiele ważnych osobistości ówczesnej Europy. Żeliwny pomnik żubra (pochodzący z Osady Zwierzyniec w Białowieży) trafił do Spały w 1929 roku z polecenia prezydenta Mościckiego. Podczas I Wojny Światowej wywieziono go do Rosji. Po wojnie wrócił do Polski, ale już nie na swoje pierwotne miejsce lecz na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie. Pomnik tak spodobał się ówczesnemu prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, że przeniósł go do swojej rezydencji w Spale, gdzie stoi do dziś. Obecnie stoi w centralnym punkcie dawnej osady pałacowej i nieoficjalnie uznawany jest za symbol miasta.

Białowieża Zwierzyniec

Żubr Zwierzyniec Hajnówka
 
Żubr Zwierzyniec Hajnówka
 
Pomnik stoi w osadzie Zwierzyniec przy drodze Hajnówka - Białowieża. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 18 września 2014 roku, z okazji 85 rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Jest kopią oryginalnego pomnika, postawionego tu pierwszy raz w 1862 roku z okazji polowania w Puszczy Białowieskiej cara Aleksandra II. Pierwowzór pomnika znajduje się w Spale.

Hajnówka

Pomnik żubra w Hajnówce
 
Pomnik żubra w Hajnówce
 
Mieszkańcy Hajnówki i Białowieży długo nie mogli pogodzić się ze stratą oryginalnego pomnika stojącego w Osadzie Zwierzyniec, wywiezionego najpierw do Rosji, a następnie, po powrocie do Polski, umieszczonego w Spale. Niestety próby odzyskania pomnika zakończyły się niepowodzeniem. Konflikt częściowo zażegnano 13 września 2001 roku, kiedy to odsłonięto, ufundowany przez TP SA, nowy pomnik żubra. Stanął on przed Urzędem Miejskim w Hajnówce, odlany z brązu żubr różni się od poprzednika bardziej dynamiczna pozą. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta.