Strona główna
Powstanie gatunku
Sztuka
Nasza era
Wymieranie
Wyginięcie
Restytucja Księga rodowodowa
Poznań
Białowieża
II Wojna Światowa
Powrót na wolność
Różne losy


Żubr w sztuce prehistorycznej

Po ostatnim zlodowaceniu całą Europę pokrywały puszcze, w których żubry występowały licznie obok innych, wymarłych obecnie gatunków m.in. tura.

I to właśnie żubr i jego przodkowie stał się tematem pierwszych rysunków i rzeźb w dziejach ludzkości. W grotach i jaskiniach Hiszpanii i Francji znaleziono rysunki, malowidła i rzeźby żubra pochodzące sprzed 20 tysięcy lat.

Altamira

Żubry są jednym z tematów malowideł w tej jaskini położonej na północy Hiszpanii. Na powierzchni 100 m2 stropu głównej części jaskini znajduje się 15 rysunków żubra. Widać je również na ściennych malowidłach, na których przedstawione są w grupach z innymi zwierzętami.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Altamira
Altamira Altamira Altamira

Malowidła w tej jaskini są przełomowe, jeżeli chodzi o technikę malarską tamtych czasów, ze względu na użycie aż trzech kolorów i komponowanie malowidła z kształtem skały, na której było wykonywane. Ciekawą rzeczą jest to, że nie znaleziono (tak jak w innych jaskiniach tego okresu) śladów sadzy na ścianach, co świadczy, że używano tu innej formy oświetlenia niż ognisko lub pochodnia. W jaskini znaleziono także liczne płytki z rytami przedstawiającymi zwierzęta.

Lascaux

Kliknij, aby powiększyć
Lascaux
Kliknij, aby powiększyć
Lascaux

Jaskinia w południowo-zachodniej Francji. Głównym motywem malowideł w tej grocie jest polowanie. Znajduje się tu ponad 1500 rysunków. Część naukowców sądzi, że namalowane zwierzęta symbolizują mapę nieba z zaznaczonymi gwiazdami i plejadami.

Tuc d’Audoubert
Kliknij, aby powiększyć
Tuc d’Audoubert

W jaskini Tuc d’Audoubert znaleziono rzeźbę przedstawiającą dwa żubry. Wykonana została 15 tysięcy lat temu z gliny. Mierzy ok. 60 cm długości, 30 cm wysokości i 10 cm grubości.

Inne jaskinie

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
El Castillo
Font-de-Gaume La Pasiega Le Portel
Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Chauvet
Niaux Niaux

Tak liczna obecność żubra i jego przodków w sztuce prehistorycznej świadczy o niezwykle ważnej i znaczącej roli, jaką odgrywał on w życiu pierwotnych ludzi.

Zdjęcia pochodzą m.in. ze stron:
http://www.brgrafikihawfoundation.com/
http://grupos.unican.es/arte/prehist/paleo/Default.htm


Czasy prehistoryczne Nasza era


[Strona główna] [Co każdy powinien wiedzieć] [Biologia żubra] [Historia żubra] [Ochrona żubra] [Żubry w Polsce i na świecie]
[Galeria] [Żubr po polsku] [Żubr na co dzień] [Śladami żubra] [Linki] [Rozrywka] [Od autora]
Copyright © 2002-2013 zubry.com