Strona główna
Wygląd
Środowisko
Cechy
Struktura socjalna Odżywianie Rozmnażanie Systematyka
Co robi żubr na codzień

Zachowanie socjalne i aktywność dobowa żubra

Zachowanie socjalne żubrów zależy od pory roku.

W okresie letnim żubry tworzą grupy składające się zazwyczaj
Stado żubrów w lecie
z krów powyżej 4 roku życia oraz młodzieży. Liczebność grupy najczęściej wynosi 13 osobników, lecz liczba ta może osiągnąć 90 sztuk po polskiej stronie, a nawet 140 sztuk po białoruskiej stronie Puszczy. Przewodniczką grupy jest zazwyczaj krowa z cielakiem.

Byki większą część roku bytują samotnie lub tworzą grupy składające się z 2 lub 3 samców, w okresie rujowym  dołączają się do grup mieszanych.

W zimie podczas mrozów i po obfitych opadach śniegu większość grup mieszanych łączy się w stada. W polskiej części Puszczy zazwyczaj tworzą się trzy duże stada. Jedno w 391 oddziale Puszczy, drugie w 422, a trzecie na terenie Browsk. Zimą większość byków przebywa samotnie lub w małych grupach, reszta dołącza do dużych stad.

Ze względu na globalne ocieplenie, zimy w naszym klimacie stały się cieplejsze i mniej śnieżne. Nie pozostało to bez wpływu na zachowanie żubrów, które znajdując wystarczającą ilość pożywienia w puszczy (głównie żołędzi), często nie zbierają się w duże stada. Następuje większe rozproszenie i zaczęły powstawać grupy po 50-60 osobników.

W różnych porach roku żubry inaczej spędzają dzień.
W okresie, kiedy nie ma śniegu (od wiosny do jesieni) żubry podczas dnia spędzają:

  • 60%  czasu na żerowaniu
  • 32%  na odpoczynku
  •  7%  na poruszaniu się

W okresie rui krowy i byki tworzące pary, poświęcają mniej czasu na żerowanie i odpoczynek, a więcej na zachowania seksualne.
Stado żubrów w zimie

W zimie żubry

  • 60 % czasu przeznaczają na odpoczynek,
  • 30 % na żerowanie,
  • 10 % na ruch


Żubry czyszczą sierść ocierając się o drzewa, wylizując, bijąc ogonem i tarzając się. Najczęściej robią to dorosłe krowy oraz byki podczas sezonu godowego. Miejsce, w którym tarzają się żubry w języku łowieckim nazywane jest kupryskiem.

Cechy żubra Odżywianie


[Strona główna] [Co każdy powinien wiedzieć] [Biologia żubra] [Historia żubra] [Ochrona żubra] [Żubry w Polsce i na świecie]
[Galeria] [Żubr po polsku] [Żubr na co dzień] [Śladami żubra] [Linki] [Rozrywka] [Od autora]
Copyright © 2002-2013 zubry.com